Oulun yliopiston hallitus päätti kokouksessaan 30.9.2026 kutsua neljä hakijaa haastatteluun rehtorin tehtävää varten. Hakijajoukosta haastatteluihin on kutsuttu Mika Grundström, Mirja Illikainen, Jyri Hämäläinen ja Antti Syväjärvi, yliopiston tiedotteessa kerrotaan.
Mika Grundström on toiminut Vaasan yliopiston tutkimusvararehtorina vuodesta 2023. Koulutukseltaan Grundström on tekniikan tohtori erityisalueenaan tietoliikennetekniikka ja signaalinkäsittely.
Grundström on toiminut aiemmin industry professorina Tampereen yliopistossa, Tampereen teknillisessä yliopistossa tieto- ja sähkötekniikan tiedekunnan dekaanina ja tätä ennen johtajana Tampereen yliopiston informaatiotieteiden yksikössä.
Lisäksi hänellä on historiassaan johtotehtäviä Nokia Oyj:n tutkimus- ja tuotekehitystoiminnoissa eri rooleissa.

Mirja Illikainen on haastatteluun kutsuttujen joukossa ainoa niin sanottu Oulun yliopiston sisäinen hakija. Illikainen on toiminut vuodesta 2024 Oulun yliopiston koulutusvararehtorina.
Illikainen on tekniikan tohtori prosessitekniikan alalta.
Ennen valintaa koulutusvararehtoriksi Illikainen toimi Oulun yliopiston teknillisen tiedekunnan dekaanina vuosina 2022-2024. Syyskuussa 2026 hänen valittiin OAMK:n hallituksen puheenjohtajaksi.

Jyri Hämäläinen on Aalto-yliopiston tutkimusvararehtori. Hän on toiminut tehtävässä vuodesta 2023.
Hämäläinen on suorittanut tohtorin tutkinnot sovelletusta matematiikasta Oulun yliopistossa ja tietoliikenteeen signaalin käsittelystä Teknillisessä korkeakoulussa. Hänen tutkimusalueensa on langaton tietoliikenne.
Hämäläinen on toiminut sähkötekniikan korkeakoulun dekaanina vuosina 2015–2023. Aalto-yliopiston vakinaisen professuurin hän sai vuonna 2013. Hän on myös Oulun yliopiston dosentti ja Teknillisten Tieteiden Akatemian jäsen.
Aiemmin Hämäläinen on työskennellyt Oulun yliopistossa sekä Nokia Networksilla.

Antti Syväjärvi on toiminut Lapin yliopiston rehtorina vuodesta 2020. Hän on koulutukseltaan filosofian tohtori ja hallintotieteiden tohtori.
Syväjärvi on Sivistysala ry:n hallituksen puheenjohtaja ja toimi Lapin yliopiston tutkimusvararehtorina vuosina 2018-2019 ennen kuin hänet valittiin rehtoriksi. Lisäksi hän on toiminut samaisen yliopiston yhteiskuntatieteiden dekaanina vuosina 2015-2017.
Syväjärvi on tutkinut kognitiivista psykologiaa ja vietti lähes koko 1990-luvun Iso-Britanniassa yliopistotyön parissa.

Rehtorin tehtävään haki 19 henkilöä. Hallitus arvioi hakijoiden kelpoisuutta, osaamista ja kokemusta hakuasiakirjojen perusteella. Rehtoriksi valittavalta edellytetään tehtävien hoitamiseksi tarvittavaa kykyä, ammattitaitoa ja käytännössä osoitettua hyvää johtamistaitoa, tohtorin tutkintoa sekä erinomaista suomen ja englannin kielen taitoa.
Haastatteluun kutsuttavien valinnassa keskeisimpänä arviointiperusteena oli tiedotteen mukaan kokemus akateemisesta johtamisesta yliopiston ylimmässä johdossa tai tiedekunnan johtotehtävissä. Arvioinnissa painotettiin erityisesti kokemusta rehtorin, vararehtorin tai dekaanin tehtävistä sekä näyttöä tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnallisen vuorovaikutuksen johtamisesta. Lisäksi hallitus arvioi hakijoiden akateemisia ansioita, kokemusta professorin tehtävistä sekä johtamiskokemusta tutkimus- ja asiantuntijaorganisaatioissa.
”Olemme erittäin tyytyväisiä rehtorin tehtävään saamaamme korkeatasoiseen ja monipuoliseen hakijajoukkoon ja haluan lämpimästi kiittää kaikkia hakijoita kiinnostuksesta Oulun yliopiston johtamiseen. Haastatteluun kutsutut hakijat erottuivat erityisesti vahvan yliopistotason johtamiskokemuksensa perusteella. Hallitus katsoo, että heillä on hakijoista parhaat edellytykset johtaa Oulun yliopistoa seuraavalla viisivuotiskaudella”, yliopiston hallituksen puheenjohtaja Leena Nissilä sanoo.
Valintamenettelyyn kuuluvat haastatteluiden lisäksi henkilöarvioinnit. Osana valintaprosessia kärkiehdokkaat esittäytyvät yliopistoyhteisölle 16.10. järjestettävässä tilaisuudessa. Lisäksi yliopistokollegio ja ylioppilaskunta tapaavat ehdokkaat.
Yliopiston hallituksen on tarkoitus päättää rehtorin valinnasta marraskuussa. Uusi rehtori aloittaa tehtävässä 1.1.2027 tai sopimuksen mukaan.
